Poniedziałek
29 kwiecień 2024


Imieniny:

Hugona, Piotra, Roberty
Poniedziałek

° °
Wtorek
Środa
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Zimowisko w Zespole Szkół Specjalnych
2013-02-14 16:56:40

Zimowisko w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie „ Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo”



W dniach od 21.01.2013 r. do 25.01.2013 r. przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie odbyło się zimowisko pod hasłem: „ Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo”.

Podczas zimowiska w zajęciach organizowanych codziennie przez pięć dni od godz. 8.00 do godz.15.00 (i w trakcie wycieczek autokarowych, dłużej, bo do godz. 16.30) wzięło udział 47 uczniów.

Dzieci miały zapewnione 4 posiłki (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek),uczestniczyły także w grach i zabawach, jak również w wycieczkach autokarowych do Białegostoku, Ełku i Łomży.

Pierwszy dzień wypoczynku zimowego w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie rozpoczął się od spotkania z funkcjonariuszką grajewskiej Policji Panią Joanna Kiluk, która w ramach realizacji działań „Bezpieczne ferie” przeprowadziła prelekcję o bezpieczeństwie podczas ferii. Przypomniała m.in. zasady bezpiecznych zabaw zimowych, bezpiecznego korzystania z dróg, postępowania w przypadku załamania się lodu, bezpiecznego korzystania z Internetu oraz wytłumaczyła, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przy pracach w gospodarstwie rolnym czy w lesie. Wszystkim uczestnikom rozdała odblaski, długopisy z nadrukami o treściach profilaktycznych oraz inne drobne upominki.


Później w grajewskim kinie MDK odbyła się projekcja filmu pod tytułem „ 101 dalmatyńczyków”. Po obiedzie do szkoły zjechała „Klockologia” w osobie pana Sławomira Cisły. Kto żyw, wziął się do wznoszenia wymyślnych konstrukcji z dostarczonych przez niego, blisko 10-ciu tysięcy klocków. Efektem pracy młodych konstruktorów były wznoszące się pod sufit wieże, studnie, fantastyczne budowle.

Drugi dzień uczestnicy zimowiska spędzili w Białymstoku. Jedna 22 osobowa grupa młodzieży harcowała na lodowisku a pozostała 24 osobowa grupa w Centrum Ludwika Zamenhofa układała Herby i logotypy Białegostoku i województwa pod opieką instruktora. Inspiracją do kreatywnej zabawy było logo województwa podlaskiego. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w zmaganiu z podlaskim żubrem. Było to zadanie nie lada, ponieważ król puszczy składał się z blisko 300 kolorowych kwadratów. Aby ułatwić zadanie, przygotowano kolorowego żubra naturalnych rozmiarów, który był podpowiedzią i instrukcją do układania klocków LEGO. Ponadto uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością przy projektowaniu obiektów i symboli związanych z Podlasiem.

Następny dzień rozpoczął się od wizyty w kręgielni „Hula hop” w Ełku. Dzieci i młodzież podzieleni na ośmioosobowe drużyny, przez trzy godziny uczyły się gry w kręgle i przeliczania zdobytych punktów. Rywalizowały ze sobą opanowując technikę tak, aby osiągnąć jak największą skuteczność oraz wyłonić zwycięzcę. W rozgrywki włączyła się także drużyna złożona z siedmiu z nauczycieli i opiekunów.

Dalsza część dnia upłynęła na pływalni. Po powrocie odbyły się krótkie zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień (alkohol, dopalacze, narkotyki, papierosy).

Natomiast dzień czwarty upłynął pod znakiem kultury. W łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora, pod hasłem „Poznajemy teatr”, odbyły się zajęcia z edukacji teatralnej, skierowane do dzieci i młodzieży. Ich celem było zaznajomienie z magicznym językiem teatru, jego twórcami, etapami powstawania przedstawienia teatralnego, itd. Dzieci obejrzały ambitny spektakl „Pinokio”,- opowieść o drewnianej lalce. Po spektaklu aktorzy teatru czytali bajki. W drodze powrotnej do Grajewa rozmawialiśmy na tematy dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Ostatni dzień wypełniły zajęcia z terapeutą Adamem Sokołem i wolontariuszem Karolem Grucewiczem z Fundacji „Głos `Ewangelii” z Warszawy. Dla 47 uczestników przeprowadzili oni warsztaty w dwóch grupach wiekowych na temat zapobiegania współczesnej narkomanii oraz uzależnień ze strony Internetu – CYBERPRZEMOC. Wspólnie z dziećmi terapeuci obejrzeli trzy filmy o tematyce przemocy wobec dzieci: „ Męska sprawa”, „ W krainie kolorowych zabawek”, „Trójka do wzięcia”.

Film Sławomira Fabickiego i Bogumiła Godfrejewa pt. "Męska sprawa" jest 26-minutowym dramatem o przemocy wobec dzieci. Zadedykowany córce scenarzysty, Sławomira Fabickiego, Łucji. Wstrząsająca historia trzech dni z życia trzynastoletniego chłopca z ubogiej łódzkiej rodziny, osadzona w realiach współczesnej Polski, mająca na celu uświadomienie widzom nieszczęścia, jakie spotyka innych. Pokazuje to, czego nie zawsze widać na ulicach, straszną biedę i przemoc w domu rodzinnym, która wpływa na kształtowanie psychiki dziecka. Bartek jest bity przez ojca i próbuje ten fakt utrzymać w tajemnicy.

„Trójka do wzięcia” w reżyserii Bartosza Konopki, - szesnastoletnia letnia Inga cieszy się beztroskim życiem grając w piłkę nożną i spotykając się z chłopakiem, dopóki nie dowiaduje się o śmiertelnej chorobie matki. Tragiczna wiadomość zmusza ją szybko dorosnąć i opiekować się dwójką młodszego rodzeństwa. W obliczu bycia nastolatkiem unika pracowników socjalnych, którzy chcą umieścić dzieci w jednostce usług opieki i przemieszcza się z miejsca swojego chłopaka do ciotki na pobyt pod radarem. Ponadto odbyły się zajęcia plastyczne „Mój najciekawszy dzień na zimowisku” a także dyskoteka.

Piątek był dniem kończącym nasze zimowisko. Dlatego każde dziecko dostało od organizatorów drobny upominek.

Podczas całego wypoczynku zimowego realizowany był program z zakresu profilaktyki w ramach projektu edukacyjno – informacyjnego „ Szkoła dobrego wyboru” opracowanego przez Wydział Prewencji FWP w Białymstoku we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Terapii i Readaptacji „ Etap” w Białymstoku. Zajęcia prowadzili przeszkoleni nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie.

Organizatorem zimowiska były panie: Wioletta Skwiot, Dorota Jaśkowska, Anna Jarząbek, które widzą potrzebę pomocy dzieciom w umiejętnym spędzaniu czasu, jako alternatywy dla zbyt długiego przebywania przed ekranem telewizora lub komputera. Opieką nad uczniami w czasie zajęć zajmowali się nauczyciele – Jan Śmiarowski i Anna Borkowska oraz pomoce nauczyciela Alicja Radziszewicz, Krystyna Maciorowska i Małgorzata Surowska.

Zimowisko to także efekt pracy nie tylko nauczycieli, ale i pracowników administracji i obsługi. Bez ich pomocy, nie było by możliwe zorganizowanie wypoczynku o tak ogromnym zasięgu.

Słowa podziękowania należą się Dorocie Kozikowskiej, Bożenie Sliczner, Krystynie Płochockiej, Elżbiecie Długołęckiej, i Henryce Pachuckiej oraz kierowcom z poszczególnych Gmin, którzy dowozili codziennie dzieci do placówki wypoczynku.

Bogaty program zimowiska można było zrealizować przy finansowym wsparciu Burmistrza Miasta Grajewo, Burmistrza Miasta Szczuczyn, wójtów gmin: Prostki, Radziłów, Grajewo; Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Grajewie, Prostkach, Radziłowie, Szczuczynie i sponsorów indywidualnych: Doroty Kulikowskiej, Eugeniusza Chrostowskiego, Renalda Arasimowicza, Alicji Leończyk, Małgorzaty Rogowskiej oraz rzeczowym Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”, PSS „Społem”, Starostwu Powiatowemu w Grajewie, Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie, Piekarni Konopki, Zakładu Mięsnego „Europa”, Piekarni „Łaguna”.


Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegoż przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

Na półkoloniach uczniowie dobrze się bawili, pogoda i humory dopisywały. To co przeżyliśmy zostanie na bardzo długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na następne zimowisko za rok.

Wioletta Skwiot, Anna Jarząbek

Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie



Pseudonim: Treść komentarza:


Pamiętaj nie jesteś anonimowy w sieci, twój adres to ec2-18-116-28-22.us-east-2.compute.amazonaws.com
Jesteś człowiekiem ?
Przepisz wspak te znaki: TREWQ1
Strona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011